Narva-Jõesuu osaleb rahvusvahelises projektis

IMG5

Viimasel ajal on maailmas hakatud palju tähelepanu pöörama inimestele, kes olude sunnil ei saa aktiivselt ühiskonnaelus osaleda nagu teised.
Sellel on palju põhjuseid – haigused, geneetiline eelsoodumus, õnnetused ja palju muud, kuid ükski neist põhjustest ei ole inimese enda süü. Ühiskonna jaoks on ülioluline aidata neil inimestel kohaneda ümbritseva maailmaga, et nad ei langeks stressi, arvates, et nad pole olulised.

 

Rahvusvaheline fond Erasmus+, mis on juba aastakümneid arendanud ja toetanud koolitusi ja haridust, toetas rahvusvahelist projekti „Employability of young people with mental disabilities in local communities“ („Vaimsete puuetega noorte tööhõive kohalikes kogukondades“), mis ühendab nelja riigi – Eesti, Sloveenia, Küprose ja Hispaania – esindajaid.

Projektis osaleb aktiivselt ka Narva-Jõesuu, seni struktuurina, mis võtab üle selles valdkonnas arenenumate Euroopa riikide kogemusi. Projekti eestvedaja on Ahtme kool, kus vaimse puudega lapsed saavad igakülgset väljaõpet ja arenguõpet nende võimete ja vajaduste kohaselt.

Kogemuste vahetamise korras oleme juba reisinud Sloveeniasse, Sežana kogukonda, kus töö puuetega inimestega on juba kindlal alusel ning seda toetavad nii riik kui ka riigi elanikkond. Tahan jagada mitmeid huvitavaid ettevõtmisi, mis on seal juba heale tasemele arenenud ning tõestanud oma elujõulisust. Sežana kogukonna territooriumil asub vaimupuudega inimeste päevakeskus, kus lisaks arendus- ja toetustegevusele antakse neile võimalus teha jõukohast tööd, näiteks panna kokku mikroskeeme suurele kontsernile. Igal mikroskeemiga töötaval inimesel on oma vastutusala – näiteks õige koha leidmine punase osa jaoks; pärast selle ülesande täitmist annab ta mikroskeemi edasi järgmisele töötajale, kes valib sinised osad ja nii edasi. Valminud mikroskeemid saadetakse tellijale, kes maksab tehtud töö eest töötasu, mis võimaldab inimestel olla rahaliselt mõnevõrra sõltumatumad ja tunnetada oma olulisust ühiskonnas.

Kogukonna ühes teises piirkonnas on veel üks päevakeskus, kus sarnaste puuetega inimesed loovad oma kätega vapustavalt kauneid savist suveniire, mis hiljem müüakse väga edukalt turistidele. Tulu läheb samuti käsitöömeistritele, kes vaatamata üsna üksluistele tegevustele panevad toodetesse oma hinge ja teevad tööd naudinguga.

Väga huvitav oli külastada ühte Sloveenia pealinna Ljubljana kaunist kohta. Otse vanalinna keskel, mitte kaugel väga kaunist vanast lossist, asub väike kohvik, kus vaimupuudega inimesed töötavad kokkade ja ettekandjatena. Külastajad on teenuste eripäraga kursis ja järgivad meelsasti kohviku reegleid: ühekordne menüükaart, võimalikud täpsustused, piiratud valik maitsvaid koduseid roogasid. Pärast sooja vastuvõttu, siirast hoolitsust, millega iga külaline seal ümbritsetud on, tahaks sinna ikka ja jälle naasta.

Võib veel palju rääkida tegevusvaldkondadest, kus vaimupuudega inimesed oma võimeid kasutavad ja mida meie Sloveenia projektipartnerid aktiivselt arendavad. Näideteks võib tuua fotograafia, rõivaste õmblemise, põlluharimise, saagikoristuse, hoolitsemise kaunite aedade ja parkide eest ja palju muud.

Ootame kannatamatult võimalust tutvuda teiste riikide kogemustega, kes on seda ühiskonnaelu valdkonda juba aastaid toetanud ja arendanud, ning loodame, et osa nende lähenemisviisist on rakendatav meie piirkonnas.

ŽANNA GOLUBTŠIKOVA

Narva-Jõesuu os...
Narva-Jõesuu os...
Narva-Jõesuu os...
Narva-Jõesuu os...
Narva-Jõesuu os...
Narva-Jõesuu os...
Narva-Jõesuu os...

Klikke: 1148
Ahtmekool.ee veebilehel kasutatakse küpsiseid. Küpsistest saate loobuda igal ajal, muutes kasutatava seadme veebilehitseja seadistusi ja kustutades salvestatud küpsised. Küpsistest loobumine võib piirata veebilehe kasutusvõimalusi.